1. Co zrobić w Przypadku aresztowania?

Po zaaresztowaniu, osoba podejrzana o złamanie prawa jest zwykle przewieziona do aresztu. Kto ma prawo aresztować?

" police officer - policjant
" county sheriff officer - policjant zatrudniony w biurze szeryfa
" highway patrol officer-policjant patrolujący autostrady
" investigators in District Attorney's office -śledczy z biura prokuratora okręgowego
" osoby z General Attorney's Office (odpowiednik polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości)
" stróż
" każdy obywatel w przypadku tzw. aresztu obywatelskiegoNiemal każdy obywatel ma prawo aresztowania jeżeli istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa. Po aresztowaniu podejrzany powinien zostać przekazany w ręce policji lub przyprowadzony do sądu.
Podczas aresztowania trzeba wykazać się dokumentem tożsamości i podać adres zamieszkania. Status imigracyjny nie ma znaczenia; każdy ma swoje prawa. Oto niektóre z nich:
" każdy ma prawo do milczenia
" masz prawo do adwokata podczas przesłuchania
" jeżli nie możesz pozwolić sobie na adwokata, zostanie ci przydzielony adwokat z urzędu


Powyższe prawa są zagwarantowane przez Konstytucję Stanów Zjednoczonych; jeżli nie zostałeś o nich poinformowany podczas aresztowania, Twój adwokat może zażądać, by informacje zawarte w Twoim zeznaniu nie zostały uznane w sądzie jako dowód w sprawie.
Jeżeli dobrowolnie zdecydujesz się rozmawiać z policją bez adwokata, musisz być
świadomy, że twoje odpowiedzi mogą być użyte przeciwko Tobie.
Dlatego jak najszybciej powinieneś skontaktować się z adwokatem !!
To absolutna konieczność. Adwokat dzięki swojej znajomości prawa, doradzi Ci co jest najkorzystniejsze dla Ciebie i jakie masz opcje. Adwokat również może starać się o zapłacenie kaucji, by wyciągnąć Cię z aresztu. Kaucja jest szczególnie ważna jeżeli nie jesteś obywatelem amerykańskim: " Jeżeli osoba bez statusu obywatela amerykańskiego jest zaangażowana w jakiekolwiek przestępstwo, sprawa kryminalna będzie mieć wpływ na status imigracyjny. W rezultacie osoba oskarżona o popełnienie przestępstwa może zostać deportowana.


2. Jakie grożą mi konsekwencje jeśli zostanę aresztowany a nie mam zielonej karty?


Skontaktuj się z prawnikiem w sprawie kaucji jak najszybciej, zanim sprawa zostanie przekazana do władz imigracyjnych. "W przypadku przekazania sprawy do urzędu imigracyjnego, podejrzany będzie przetrzymywany w więzieniu do sprawy. " Zazwyczaj oznacza to tygodnie, a nawet miesiące w więzieniu, a po wyroku deportację.
W niektórych przypadkach deportacja może oznaczać dożywotni zakaz przyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Kolejne przyłapanie na nielegalnym przybyciu do USA może oznaczać bardziej dotkliwe konsekwencje.


3. Co zrobić w przypadku wypadku samochodowego?


W razie wypadku samochodowego, należy zatrzymać się i jak najszybciej powiadomić policję (911). Scena wypadku powinna zostać nienaruszona; samochody można przestawić jedynie jeżeli zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego. Uczestnicy wypadku powinni wymienić takie informacje jak: imię, nazwisko, adres, numery tablic rejestracyjnych, i nazwy firm ubezpieczeniowych.

Jeżeli uczestniczysz w wypadku, zapisz nazwiska, adresy, numery tablic rejestracyjnych i nazwiska świadków wypadku. W żadnym wypadku nie przepraszaj! Twoja skrucha może zostać odebrana jako przyznanie się do spowodowania wypadku. Nie wdaj się w żadne dyskusje, czy kłótnie z innymi uczestnikami wypadku. Porozmawiaj natomiast jak najszybciej z adwokatem. Jeśli w danym momencie nikt nie przychodzi ci do głowy, skontaktuj sie z rodziną - może rodzina poleci Ci właściwą osobę.